Skuteczne sposoby, które zapobiegają nudnemu treningowiTrening nie zawsze musi oznaczać pocenie się i brak tchu. Korzyści z ćwiczeń są liczne, ale jeśli boisz się chodzić na siłownię, łatwo popaść w monotonną rutynę, która nie stanowi wyzwania dla Twojego ciała. Mieszając swoją rutynę ćwiczeń ze staranną równowagą intensywności, czasu trwania i rodzaju aktywności praz urozmaicać wybór sprzętu na którym ćwiczysz, np wybierając rowerki fitness zamiast bieżni z której korzystasz od dłuzszego czasu, możesz zapobiec monotonnym treningom i pomóc swojemu ciału pozostać szczupłym, silnym i zdrowym. Ten blog jest wypełniony wskazówkami, jak uniknąć znudzenia treningiem. Wszyscy mamy w tych koleinach treningu, gdzie czujemy się jak robimy to samo w kółko. Ten post da Ci nowe pomysły na sposoby wstrząsnąć rzeczy tak, że nigdy nie dostać znudzony z pracy na zewnątrz ponownie!

Nie bój się zmian

Na początek, jeśli robisz tę samą rutynę treningową przez długi czas, na pewno się znudzisz. Spróbuj więc trochę pozmieniać rzeczy i dodać nowe ćwiczenia lub różne wariacje na temat obecnego treningu. Na przykład, jeśli zawsze robisz przysiady dla dolnej części ciała lub treningu nóg, spróbuj zmienić na wypady lub przysiady z taśmą oporową. Aby urozmaicić trening górnej części ciała, weź kilka lekkich hantli i wykonaj kilka różnych ćwiczeń. Możesz też dodać kilka wariantów pompek. Świetnym sposobem na urozmaicenie rutyny treningu siłowego jest wypróbowanie różnych rodzajów sprzętu. Jeśli biegasz na bieżni, spróbuj zamienić ją na bieżnię zewnętrzną i przenieść swój trening na zewnątrz. Możesz też wybrać się do pobliskiego parku, znaleźć ładną ścieżkę i chodzić lub biegać po trawie. A jeśli zazwyczaj podnosisz ciężary na siłowni, spróbuj dodać kilka ćwiczeń z ciężarem ciała w domu. Możesz być po prostu zaskoczony, jak wiele kreatywnych ćwiczeń możesz wykonać bez ciężarków lub maszyn.

Dodaj różnorodność do swojego cardio

Regularne mieszanie rodzaju cardio, które wykonujesz, to świetny sposób, aby zapobiec nudnemu treningowi cardio. Na przykład, jeśli jesteś przyzwyczajony do robienia dłuższych i wolniejszych sesji cardio (jak jogging lub bieg długodystansowy), spróbuj krótszej, bardziej intensywnej rutyny treningu interwałowego, jak sprint. W ten sposób rzucisz wyzwanie swojemu ciału i zapobiegniesz plateau w poziomie sprawności. Jeśli chodzi o dolne partie ciała, dodaj kilka ćwiczeń, takich jak wypady, skoki do przysiadu czy wypady w tył. Możesz też wypróbować nowy sport, taki jak piłka nożna lub koszykówka, które zmieszają Twoje dolne i górne partie ciała. Jeśli wykonujesz dłuższe, wolniejsze sesje kardio, takie jak bieganie, spróbuj połączyć je z krótszymi i bardziej intensywnymi sesjami kardio, takimi jak sprint. W ten sposób rzucisz wyzwanie swojemu ciału i zapobiegniesz plateau w swoim poziomie sprawności.

Nie martw się - istnieją alternatywy do biegania

Wiele osób, które chcą schudnąć, zawsze zwraca się do biegania jako ich ćwiczenia cardio z wyboru. Chociaż może to być świetny sposób, aby schudnąć i pozostać w dobrej formie, może stać się nudny i monotonny po pewnym czasie. Kiedy zwracasz się ku bieganiu jako swojemu ćwiczeniu kardio, spróbuj połączyć je z innymi rodzajami ćwiczeń kardio, takimi jak jazda na rowerze czy pływanie, co może pomóc Ci utrzymać formę, złagodzić stres i cieszyć się nowym rodzajem treningu. Pływanie to ćwiczenie o niskim stopniu oddziaływania, więc jest świetne, jeśli masz problemy ze stawami, które utrudniają inne formy ćwiczeń. A jeśli masz dostęp do basenu, możesz pływać przez cały rok i o każdej porze dnia. Jeśli masz dostęp do bieżni lub maszyny eliptycznej, możesz również uprawiać bieganie w pomieszczeniach zamkniętych przez cały rok.

Wypróbuj różne środowiska treningowe

Jednym ze sposobów na uniknięcie nudnego treningu jest regularne próbowanie różnych rodzajów ćwiczeń w różnych środowiskach treningowych. Na przykład, nie musisz zawsze chodzić na siłownię, aby podnosić ciężary. Możesz podnosić ciężary w swoim domu lub na podwórku, a nawet podczas podróży. Możesz również spróbować przenieść swój trening na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy biegasz, spacerujesz, czy jeździsz na rowerze na zewnątrz, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz trzymać się swojej rutyny ćwiczeń, jeśli będziesz czerpać przyjemność z przebywania na zewnątrz. Możesz również spróbować zmienić czas ćwiczeń, aby przełamać rutynę treningową. Na przykład, jeśli zwykle chodzisz na siłownię po południu, spróbuj ćwiczyć rano lub odwrotnie.

Zachowaj świeżość dzięki akcesoriom i aplikacjom

Jeśli trudno Ci urozmaicić swój trening, spróbuj użyć różnych narzędzi lub aplikacji, które pomogą Ci go urozmaicić. Na przykład, możesz użyć aplikacji, aby urozmaicić swoją rutynę treningową i zapobiec nudzie. Na przykład, jeśli regularnie chodzisz lub biegasz na zewnątrz, możesz skorzystać z aplikacji takiej jak Map My Walk, która pomoże Ci urozmaicić trasę i wypróbować nowe miejsca. W przypadku treningów siłowych możesz skorzystać z aplikacji, które pomogą Ci urozmaicić treningi i zapewnią pomocne informacje zwrotne w miarę postępów. Na przykład, jeśli regularnie wykonujesz przysiady na siłowni, możesz użyć aplikacji do przysiadów, aby urozmaicić swoje treningi, utrzymać właściwą formę i pomóc w budowaniu siły.