Korzyści z pilatesu dla kręgosłupa: Dlaczego ważne jest rozciąganie i wzmacnianie‍W treningu chodzi o znacznie więcej niż tylko o spalanie kalorii. Jeśli chodzi o poprawę zdrowia, niewiele jest zajęć, które mogą pobić korzyści płynące z pilatesu. Ta metoda ćwiczeń obejmuje serię kontrolowanych ruchów, które rozciągają i wzmacniają Twoje ciało, poprawiając jednocześnie Twoją postawę i równowagę. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, czy też nigdy wcześniej nie próbowałeś ćwiczyć pilatesu, ta praktyka pomoże Ci osiągnąć siłę i elastyczność jak nigdy dotąd. To dlatego, że Pilates skupia się na budowaniu siły od wewnątrz poprzez ukierunkowanie mięśni na nowe sposoby i wzmocnienie ich poprzez kontrolowane ruchy.

Dlaczego rozciąganie jest tak ważne?

Jeśli chodzi o poprawę Twojej postawy, elastyczność jest kluczowa. To dlatego, że sztywne ciało często prowadzi do złej postawy i nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa. Co więcej, jeśli nie jesteś wystarczająco elastyczny, będziesz bardziej podatny na kontuzje podczas ćwiczeń. Dzieje się tak dlatego, że Twoje mięśnie są mniej zdolne do ochrony stawów i więzadeł, co może powodować ryzyko zwichnięć i naciągnięć. I choć rozciąganie jest często pomijane podczas treningu, to w rzeczywistości jest jednym z najważniejszych jego aspektów. Dzieje się tak dlatego, że pomaga rozluźnić napięte mięśnie i daje większy zakres ruchu. Udowodniono również, że pomaga zwiększyć przepływ krwi, poprawić postawę i uspokoić układ nerwowy.

Dbaj o mięśnie rdzenia

Pilates to świetny sposób na wzmocnienie swojego rdzenia. Twój rdzeń to część ciała, która rozciąga się od dolnej części pleców, aż do dna miednicy. Silny rdzeń może pomóc wspierać Cię podczas codziennych czynności, a nawet może poprawić Twoją postawę. Podczas gdy niektórzy ludzie skupiają się na ćwiczeniach typu crunche, próbując wzmocnić swój rdzeń, crunche są głównie ukierunkowane na mięśnie górnej części ciała. Pilates jest natomiast świetnym sposobem na wzmocnienie całego rdzenia, w tym dolnej części pleców i mięśni brzucha. Możesz wzmocnić swój rdzeń za pomocą wielu ruchów pilates, takich jak podnoszenie nóg, deski i podnoszenie nóg na boki.

Pomaga ci łatwiej oddychać

Jeśli cierpisz na ból pleców, możesz mieć również problemy z oddychaniem. Dzieje się tak dlatego, że kiedy Twój kręgosłup jest nieprawidłowo ustawiony i ściśnięty, może to znacząco wpłynąć na przepływ powietrza przez płuca. I choć istnieje wiele pomocnych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby złagodzić ból pleców, najlepszym sposobem, aby pomóc Ci oddychać jest rozciąganie. Dzieje się tak dlatego, że rozciąganie pomaga zmniejszyć siłę ściskającą kręgosłup i płuca, umożliwiając większy przepływ powietrza. Mając to na uwadze, możesz ukierunkować swój kręgosłup za pomocą takich ćwiczeń jak pochylenie miednicy i zgięcie boczne. Pochylenie miednicy pomoże Ci rozciągnąć mięśnie w dolnej części pleców, podczas gdy zgięcie boczne rozciągnie Twoje boki.

Poprawa postawy

Jak już wspomniano, kiedy twoje mięśnie są napięte, mogą powodować nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa. I chociaż siedzenie przy biurku przez cały dzień i podnoszenie ciężkich przedmiotów może również powodować złą postawę, staje się ona jeszcze bardziej zauważalna wraz z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem Twoje kości zaczynają się kurczyć, a mięśnie stają się słabsze. To może powodować, że plecy się zaokrąglają, ramiona się garbią, a głowa jest pochylona do przodu. Dzięki pilatesowi możesz poprawić swoją postawę poprzez wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, co sprzyja prawidłowemu ułożeniu. Możesz również pracować nad poprawą swojej postawy poprzez dostosowanie sposobu siedzenia i stania prosto.

Tonizowanie i ujędrnianie mięśni

Jedną z najlepszych korzyści płynących z pilatesu jest to, że pomaga on w ujędrnieniu mięśni bez ich nabijania. To dlatego, że ruchy pilatesu są powolne i kontrolowane, co może zapobiegać hipertrofii, czyli wzrostowi mięśni. Kiedy trenujesz siłowo, masz większe szanse na przyrost masy mięśniowej, zwłaszcza jeśli nie wykonujesz ćwiczeń prawidłowo. To dlatego, że podnoszenie ciężarów zbyt ciężkich dla twoich mięśni może spowodować ich rozerwanie. Pilates może pomóc Ci uniknąć przyrostu masy mięśniowej, co może być niezwykle pomocne dla osób chcących uzyskać szczupłą sylwetkę. Możesz ujędrnić swoje mięśnie poprzez ukierunkowanie ich za pomocą ruchów pilates, takich jak rozciąganie klatki piersiowej i chrupanie boczne.

Ochrona kręgosłupa podczas ćwiczeń

Z wiekiem ważne jest, aby pozostać aktywnym, ale należy również uważać, aby nie robić zbyt wiele na raz. Regularne ćwiczenia to świetny sposób na zachowanie zdrowia i kondycji, ale mogą bardzo obciążyć Twój kręgosłup, jeśli nie będziesz ostrożna. To powiedziawszy, Pilates rozciąga i wzmacnia twój rdzeń i otaczające go mięśnie, jednocześnie poprawiając twoją postawę i wyrównanie. To może pomóc poprawić swoją postawę, zmniejszyć ryzyko urazów i poprawić równowagę. To dlatego, że wzmacnianie i rozciąganie mięśni wokół kręgosłupa może pomóc poprawić ich zdolność do wspierania masy ciała.