Przewodnik dla początkujących po pilatesie: Wszystko, co musisz wiedzieć w jednym miejscuPilates to rodzaj ćwiczeń umysłowo-fizycznych które skupiają się na sile, elastyczności i precyzji. Jest to również jedna z najbardziej dostępnych form ćwiczeń, ponieważ możesz ćwiczyć ją niemal wszędzie. Badania pokazują, że może on nawet pomóc w zapobieganiu bólom pleców i poprawie postawy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pilatesie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym wspaniałym treningu.

Czym jest pilates?

Pilates to kontrolowana seria ruchów wykonywanych własnym ciężarem ciała w celu wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni. Ćwiczenia wykonuje się leżąc na podłodze (tzw. praca na macie), siedząc wyprostowany na krześle lub stojąc z wykorzystaniem piłki szwajcarskiej. Nacisk na oddychanie i kontrolę, a także wykorzystanie rekwizytów, takich jak taśmy, pasy i krzesła, sprawia, że Pilates jest świetnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej.

Jak działa pilates?

Pilates skupia się na poprawie siły rdzenia, czyli siły mięśni brzucha i pleców. Mięśnie te są odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa w prawidłowym ustawieniu, co jest ważne w zapobieganiu bólom pleców. Oprócz wzmocnienia mięśni rdzenia, pilates poprawia również elastyczność i postawę. Jedną z najlepszych rzeczy w pilatesie jest to, że można go wykonywać w zasadzie wszędzie. To sprawia, że jest dostępny dla ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej, w tym tych, którzy cierpią z powodu urazów. Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń w Pilates, które mają na celu różne obszary ciała. Niektóre z najbardziej powszechnych obejmują następujące:

 • Ćwiczenia oddechowe: Kiedy robisz Pilates, używasz swojego oddechu na wiele różnych sposobów. Ćwiczenia oddechowe mają pomóc Ci się zrelaksować i skupić na swoim ciele.
 • Rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające: Obejmuje to ćwiczenia, które pomogą Ci rozciągnąć i wzmocnić mięśnie.
 • Uwalnianie napięcia i poprawa postawy: Może to obejmować ćwiczenia, które pomogą Ci z każdym napięciem w ciele lub dać lepszą postawę.

Kto może skorzystać z pilatesu?

Każdy może skorzystać z pilatesu. Może on pomóc poprawić elastyczność, siłę i postawę. Jest to również świetny sposób na rozładowanie stresu i poprawę zdrowia psychicznego. Kobiety w ciąży i ludzie z pewnymi warunkami zdrowotnymi mogą chcieć porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem Pilates. Inni, którzy mogą znaleźć Pilates korzystne to sportowcy, osoby z przewlekłym bólem i tych, którzy mają problemy z ćwiczeniami.

Sprzęt potrzebny do ćwiczeń pilates

 • Mata: Do wykonywania większości ćwiczeń będziesz potrzebować maty. Maty mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z polichlorku winylu i gumy.
 • Taśmy do ćwiczeń: Taśmy są powszechnie używane w Pilatesie. Są one lekkie, łatwe w podróży i mogą zapewnić opór dla twoich ćwiczeń.
 • Pasek do ćwiczeń: Paski są również powszechnie stosowane w pilates. Dwa najczęściej spotykane rodzaje to długi, zapętlony pasek i krótki, pojedynczy pasek.

5 klasycznych ruchów pilates, które powinieneś znać -

 • Setka: Jest to klasyczne ćwiczenie Pilates, które pracuje nad twoim rdzeniem. Zacznij od leżenia na plecach, z obiema nogami wyprostowanymi i rękami po bokach. Podnieś głowę, ramiona i stopy z podłogi, zbliżając kolana do klatki piersiowej, aż się dotkną. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz 100 razy.
 • Roll-Up: W tym ćwiczeniu zaczniesz od leżenia na plecach z wyprostowanymi nogami i rękami po bokach. Podnieś głowę, barki i stopy z podłogi, zbliżając kolana do klatki piersiowej, aż się zetkną. Przynieś jedno kolano w kierunku drugiego boku, trzymając stopy razem. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz z drugą nogą.
 • Rozciąganie nóg: To ćwiczenie ma na celu poprawę elastyczności w dolnej części ciała. Usiądź z obiema nogami wyciągniętymi prosto przed siebie. Sięgnij obiema rękami do palców stóp. Powtórz to rozciąganie 10 razy na każdą nogę.
 • Siedzący skłon w przód: To ćwiczenie ma na celu rozciągnięcie pleców, ścięgien i łydek. Usiądź na podłodze z obiema nogami wyciągniętymi prosto przed siebie. Sięgnij obiema rękami w kierunku palców stóp. Powtórz to ćwiczenie 10 razy na każdą nogę.
 • Skręt w pozycji siedzącej: To ćwiczenie ma za zadanie rozciągnąć mięśnie brzucha i mięśnie skośne. Usiądź na podłodze z obiema nogami wyciągniętymi prosto przed siebie. Sięgnij obiema rękami po palce stóp i skręć się w prawą stronę. Powtórz to ćwiczenie 10 razy na każdą stronę.

3 ważne zasady, o których należy pamiętać podczas wykonywania pilatesu

 • Oddychaj: Powinieneś skupić się na poprawieniu swojego oddechu podczas wykonywania pilatesu - wydychaj podczas podnoszenia i wdychaj podczas opuszczania.
 • Poruszaj się z kontrolą: Nigdy nie należy używać zbyt dużej siły podczas wykonywania Pilates.
 • Pracuj nad jednym obszarem w tym samym czasie: Podczas wykonywania Pilates powinieneś skupić się na jednym obszarze ciała w tym samym czasie.

Teraz, gdy dowiedziałeś się o korzyściach płynących z pilatesu i o tym, co niesie ze sobą ten trening, nie ma powodu, by go nie spróbować! Zacznij od znalezienia lokalnego studia Pilates lub kupienia filmów treningowych lub aplikacji. Możesz też wypróbować kilka przyjaznych dla początkujących ruchów w domu. Pamiętaj tylko, by słuchać swojego ciała i nie próbować forsować się zbyt mocno lub zbyt szybko!