Jak mądrze dbać o swój kręgosłup?Twój kręgosłup jest głównym wsparciem dla Twojego ciała i utrzymuje Cię w pozycji stojącej, chodzącej, a nawet siedzącej. Jeśli nie dbasz o niego, może to prowadzić do problemów takich jak ból pleców, poślizg dysku lub przepuklina dysku. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o swój kręgosłup i uniknąć dalszych uszkodzeń. Jeśli pracowałeś przy biurku przez cały dzień, to prawdopodobnie nie jest zaskakujące, że możesz odczuwać pewne bóle w plecach. W rzeczywistości, ból pleców jest jednym z najczęstszych rodzajów bólu, którego ludzie doświadczają w ciągu swojego życia. W wielu przypadkach ból w dolnej części pleców nie jest oznaką czegoś zbyt poważnego, co dzieje się w Twoim organizmie. Jest to raczej wskaźnik, że coś nie jest w porządku z tym, jak żyjesz w tym momencie. Zwykle jest wiele różnych rzeczy, które mogą powodować ból pleców. Na przykład spędzanie dłuższego czasu w pozycji pochylonej lub nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów może prowadzić do skurczów i bólu pleców. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się dłużej niż kilka dni lub pojawiają się często, być może nadszedł czas, aby zastanowić się, w jaki sposób można wprowadzić pewne zmiany w celu ochrony kręgosłupa w przyszłości.

Unikaj pozycji siedzącej przez cały dzień

Jeśli masz pracę przy biurku, która nie pozwala Ci wstać i poruszać się zbyt często, jeszcze ważniejsze jest, aby pozostać sprawnym i aktywnym, aby pomóc swojemu ciału zachować zdrowie. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców i innych problemów związanych z kręgosłupem. Istnieje wiele sposobów, aby pozostać w dobrej formie, nawet jeśli nie masz dużo czasu, aby poświęcić się temu. Na przykład, można spróbować wziąć energiczny spacer podczas przerwy na lunch lub po pracy, gdy wracasz do domu. Możesz również spróbować wykonać kilka ćwiczeń podczas oglądania telewizji lub siedzenia przy biurku, aby pomóc utrzymać zdrowy kręgosłup.

Utrzymuj zdrową wagę

Jeśli masz pracę przy biurku, ważne jest, aby utrzymać zdrową wagę, aby uniknąć uszkodzenia kręgosłupa w czasie. Jeśli masz wysoki wskaźnik BMI (Body Mass Index), może to dodatkowo obciążać Twoje plecy i prowadzić do częstszych i poważniejszych bólów pleców. Hormony uwalniane w czasie stresu mogą prowadzić do przyrostu masy ciała, co może zwiększyć ból pleców. Dlatego utrzymanie zdrowej wagi może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i zmniejszyć ból pleców. W zależności od zaleceń lekarza, z wiekiem może zaistnieć potrzeba cięższej pracy nad utrzymaniem zdrowej wagi. Dlatego też śledzenie swojej wagi i próba uniknięcia przybrania na wadze wraz z wiekiem może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców.

Utrzymuj dobrą postawę

Zła postawa może nie tylko wpływać na to, jak postrzegają Cię inni, ale może również wywierać nacisk na kręgosłup i powodować ból pleców. Aby pomóc w utrzymaniu dobrej postawy i zmniejszyć ból pleców, staraj się unikać pochylania się w pozycji siedzącej i stojącej. Trzymaj głowę w górze i ramiona z tyłu. Możesz również starać się jak najczęściej zmieniać pozycję siedzącą, stojącą i chodzącą, aby uniknąć zbyt długiego przebywania w jednej pozycji.

Nie zapomnij się rozciągać

Jeśli siedzisz przy biurku cały dzień, ważne jest, aby rozciągnąć również mięśnie pleców. Możesz wykorzystać czas, gdy jesteś w pracy, aby rozciągnąć plecy, lub możesz to zrobić przed rozpoczęciem dnia pracy. Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie możesz wstać i rozciągnąć mięśni pleców, możesz również użyć krzesła, aby pomóc rozciągnąć plecy. Jeśli masz problemy z dotykaniem palców u stóp, istnieją inne sposoby na rozciąganie mięśni pleców. Spróbuj wykonać stojący skłon w przód, zginając się w biodrach do przodu i sięgając do palców stóp. Możesz również spróbować wykonać siedzący skłon w przód, siadając na skrzyżowanych nogach i pochylając się do przodu w kierunku kolan. Pilates jest doskonałą formą ćwiczeń dla obolałego kręgosłupa. Pilates to forma ćwiczeń wzmacniająca całe ciało. Jest to dobry sposób na budowanie siły i elastyczności rdzenia u osób, które mają problemy z plecami. Ćwiczenia w Pilates mają na celu wzmocnienie mięśni głębokich i wydłużenie kręgosłupa, co może pomóc zmniejszyć ból spowodowany problemami z dyskiem.

Nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów może prowadzić do bólu pleców

Dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak prawidłowo podnosić przedmioty w zależności od wykonywanej pracy. Jeśli nie jesteś pewien, czy to, co robisz, jest prawidłowe, możesz poprosić o pomoc swojego przełożonego. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec bólowi pleców podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Po pierwsze, upewnij się, że używasz mięśni nóg. Nie używaj pleców do podnoszenia przedmiotów. Po drugie, podnoś z ugiętymi kolanami, ponieważ może to pomóc w utrzymaniu prostych pleców. I na koniec, trzymaj przedmiot blisko ciała, aby uniknąć zginania pod niewygodnym kątem.

Dbanie o swój kręgosłup jest ważne, aby uniknąć bólu

Możesz uniknąć tego rodzaju bólu, pozostając aktywnym i sprawnym. Jeśli masz pracę przy biurku, ważne jest, aby utrzymać zdrową wagę, aby pomóc zmniejszyć ryzyko bólu pleców. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o swój kręgosłup, takich jak utrzymanie dobrej postawy, podnoszenie ciężarów w odpowiedni sposób i częste rozciąganie. Dbaj o swoje plecy i unikaj przyszłych problemów z kręgosłupem, stosując się do tych wskazówek.